Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İtalya, tüm dünyada hükümetler için borçlanma maliyetlerini düşüren sabit getirili varlıklardaki yükselişin etkisiyle , 10 yıllık tahvillerini rekor düşük faizlerle ihaleye çıkardı.

Avusturya, Belçika ve Fransa'da da, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) önümüzdeki hafta yeni canlandırma tedbirleri alabileceği beklentisiyle faizler düştü. Tahvil piyasasında dünya çapında görülen yükseliş dün, bileşik tahvil endeksinde faizleri yılın en düşük seviyesine çekti. İspanyol tahvilleri, dün 10 yıllık tahvil faizlerini rekor düşük seviyeye çeken dört günlük yükselişi durdurdu.

Commerzbank AG  stratejistlerinden Michael Leister, "Ana itici güç hala AMB'ye dair söylentiler. Faizlerdeki hareket sürpriz olmadı" yorumunda bulundu.

İtalya, 5 ve 10 yıl vadeli olarak 7.5 milyar euroluk (10.2 milyar dolar) tahvil sattı. İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 15 Mayıs'ta, Bloomberg'in veri kaydetmeye başladığı 1993 yılından bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 2.885'e dokunduktan sonra, 2 baz puan yükselerek Londra saatiyle 16:17'de yüzde 2.96'ya yükseldi