Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, Çin ekonomisinin yavaşladığına dair endişelerin hafiflemesi ile yükselirken, bölgesel gösterge endeks altı ayın zirvesini genişletiyor.

Satışlarının yüzde 31'ini Çin'den elde eden, dünyanın ikinci büyük maden şirketi Rio Tinto Group, Sidney'de yüzde 1 yükseldi. KCC Corp., hissedarı olduğu Samsung Everland Inc.'in ilk halka arz planı yapması ile Seul'de yüzde 12 tırmandı. Daio Paper Corp., 22.4 milyar yen (219 milyon dolar) hisse satışı duyurarak Tokyo'da yüzde 6.3 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Hong Kong saati ile 13:00'te 143.13 puan olurken, işlem gören 10 sektör grubunun 8'i ilerleme kaydetti. Endeks yenin zayıflaması ve Çin otoritelerinin ekonomik büyümeyi desteklemek için adım atacağı söylentileri ile Mayıs'ta son 9 ayın en dik artışını kaydetti.

Sidney'de bulunan Tribeca Investment Partners Ltd. yöneticilerinden Sean Fenton, "Çin açısından bir zemin hazırlığı görüyoruz. İmalat sanayi sektörü dibe yakın ve bazı mini teşvik görüşmeleri var" dedi.

Çin'de HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi endeksinin, Mayıs ayı son okuması 49.4 düzeyinde olurken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı endeksin 49.7 olacağı yönündeydi. 50'nin altındaki değerler sektörde daralmaya işaret ediyor. Çin'de 1 Haziran'da açıklanan resmi PMI ise Mayıs'ta 50.8 ile Aralık'tan bu yana en yüksekte gerçekleşti ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentilerini aştı.