Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ASELSAN'ın Kazakistan'daki iştiraki Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE), gece görüş cihazları üretimi için Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakistan Sınır Güvenlik Komutanlığı ile iki ayrı anlaşma imzaladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kazak ordusunun gece görüş cihazları ASELSAN'ın Kazakistan'daki iştiraki KAE firması tarafından üretilecek.

KAE, Kazakistan Sanayi Bakanlığından gece görüş cihazları ve termal görüş sistemlerinin üretimi ve üretilen cihazların Kazakistan'da satışı için lisans almıştı. Şirket, lisans alınmasının ardından Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakistan Sınır Güvenlik Komutanlığı ile iki ayrı anlaşma imzaladı. Bu çerçevede, Kazak ordusunun gece görüş sistemleri KAE tarafından üretilecek.


- KAE hakkında

Geçen yıl faaliyete geçen KAE, Kazakistan'daki askeri ve sivil kuruluşlarla bölge ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektro-optik ve elektronik cihaz ve sistemleri üretiyor.

KAE sermayesinin yüzde 50'si Kazakistan Engineering şirketine, yüzde 49'u ASELSAN'a, yüzde 1'i de Savunma Sanayi Müsteşarlığına ait bulunuyor.

Fabrikada, tamamı Kazakistan vatandaşı olan 80 kişi çalışıyor. 8 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikada gece görüş ve termal görüş cihazlarının üretim ve test hatları, çevre koşulları laboratuvarı, ölçüm ve kalibrasyon laboratuvarı, malzeme depolama ve paketleme hattı, elektronik kart üretim ve test hattı bulunuyor.