Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ekonomistlerin bir milyondan fazla vasıflı elemanı yitireceğini öngördükleri Almanya, ciddi bir yetenek açığıyla karşı karşıya. Almanya'nın beyin göçüyle yetenekli öğrencileri ülkesine çekmeyi başaramaması, ülkenin dünyaca ünlü sanayisini pek de parlak bir geleceğin beklemediği anlamına gelebilir.

Münih Teknik Üniversitesi rektörü Wolfgang Hermann durumu “Alman ekonomisi için büyük bir risk” olarak değerlendirdi. “En vasıflı elemanı aramak konusunda cesaretli olmak zorundayız.” diyen rektör, sözlerine “En parlak beyinleri iyi karşılayan bir kültür oluşturmak için de bu yeteneklerin Almanya'ya gelişini kolaylaştırmalıyız.” diye devam etti.

Alman seçmen geçen ayki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bu durumun farkında olduğunu gösterdi. Genel görünüm Avrupa'da aşırı sağcı ve yabancı karşıtı hareketlerin güçlenmesi yönünde olsa da, kalifiye işçilerin ülkeye girişini destekleyen Alman partilere destek arttı.

Ancak gene de Almanya'nın daha çok yol kat etmesi gerekiyor. Zira ülkeye gelen yabancı öğrencilerin sayısında artış olsa dahi, Almanya OECD ülkeleri arasında bu konuda yavaş ilerleyenlerden. British Council ve Migration Policy Group'un hazırladığı ve vatandaşlığa geçiş prosedürlerinin değerlendirildiği Göçmen Uyum Politikası Endeksi de Almanya'nın ABD, Kanada ve Avustralya'nın gerisinde olduğunu gösteriyor.