Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Irak'taki şiddet olaylarının kızışmasıyla, Asya hisseleri üst üste beşinci haftalık kazancının ardından bugün gerilerken, ABD endeks vadelileri de aşağı yönlü hareket ediyor.

Korean Air Lines Co., Brent petrolü fiyatlarının artması ile yüzde 2.2 gerileyerek sanayi firmaları arasındaki düşüşü hızlandırdı. Panasonic Corp. Tokyo'da yüzde 1.5 gerileyerek tüketici hisselerindeki kayıplara öncülük etti. Echo Entertainment Group Ltd. ise piyasa beklentilerinin üzerinde kar tahmini yapması ile yüzde 7.6 ilerledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:21'de 143.84 puan olurken, yükselen bir hisse aşına iki hisse kayıp yaşadı. Endeks geçtiğimiz hafa, Çin ekonomisinin istikrar kazandığına ve ABD'de toparlanmanın devam ettiğine işaret eden verilerle birlikte, son 10 ayın en uzun haftalık kazanç periyodunu gerçekleştirerek, Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyeye geldi. S&P 500 vadelileri bugün yüzde 0.2 aşağıda.

Japonya'da Topix endeksi, Panasonic'in yüzde 1.5'lik kayıpla 1,180 yen seviyesine gerilemesiyle yüzde 0.8 aşağıda. Yen euro karşısında güçlenerek son dört ayın en yükseğine yaklaşıyor.

Singapur'da Straits Times Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Tayvan'da Taiex endeksi, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0.1'er yükseldi. Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi büyük bir değişiklik yaşamazken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 sıçrayarak iki ayın en yükseğinde. Hindistan'da BSE S&P Sensex Endeksi yüzde 0.2 gerilerken, Yeni Zelanda'da NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 yukarıda.