Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, "ABD'nin, Suriye'deki başarısızlığının intikamını Irak'tan almak istediğini" öne sürdü.

Tuğgeneral Cezayiri, resmi haber ajansı IRNA'da yer alan açıklamasında, "Tüm kanıtlar bugün Irak'ta yaşanan çatışmaların yönetiminde ABD, siyonist rejim, İngiltere ve cahiliye dönemi Arapların varlığını açıkça göstermektedir. ABD, Suriye'deki başarısızlığının intikamını Irak'tan almak istiyor" ifadesini kullandı.

"ABD, siyonist rejim, İngiltere ve cahiliye dönemi Arapların, Irak'ın egemenliği aleyhine yürütülen bu savaşta özel bir misyonları var" diyen Tuğgeneral Cezayiri, "bunlar dışında başka ülke ve grupların da Irak'taki saldırılarda parmağı olduğunu" savunarak zamanı geldiğinde hepsinin ilan edileceğini söyledi.

Bölgede direnişin kök saldığını ve emperyalistlerin bu direnişi ortadan kaldırmaya güçlerinin yetmeyeceğini belirten Cezayiri, şöyle konuştu:

"Amerika, Avrupa ve bölgemizdeki cahiliye döneminden kalma rejimlerin yetiştirdiği teröristlerin yaktığı bu ateş kısa zamanda kendi başlarını yakacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta Irak ve masum halkına karşı düzenlenen son terör saldırıları sırasında emperyalist medyanın koordineli programları, olumsuz atmosfer yaratma çabaları, şantaj içerikli haberleri ve psikolojik savaş yöntemleridir. Saldırganlar eylemlerini abartıp korku yaratmaya çalışarak Irak hükümetini, halkını ve dünya kamuoyunu yalan telkinlerinin tesiri altında bırakmaya çalıştı.

Bu tür saldırılardan uzun vadede elde edilen tecrübeler Irak hükümeti ve halkı için sigorta olacaktır."

Irak toplumu için zaferin şifresinin birlikten geçtiğini belirten Cezayiri, Irak siyaset sahnesinde bulunan kimsenin bu durumdan faydalanmaması gerektiğini, Irak'ın bütünlüğüne zarar verecek her türlü hasarın Irak toplumunun zararına olacağını söyledi.