Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, hammadde  ve teknoloji şirketlerinin gerilemesi ile, altı yılın zirvesinden gerileyerek Ağustos'tan bu yana en uzun süreli haftalık kazancı azalttı.

Lotte Chemical Corp., Seul'de yüzde 3.5 geriledi ve bölge endeksinde en dik düşüşü yaşadı. Samsung Electronics Co. teknoloji şirketleri arasındaki düşüşleri hızlandırırken, Güney Kore'de Kospi endeksi son iki aydaki en dik düşüşe ilerliyor. Samsung Life Insurance Co., bir yatırımcısının beş milyon hisseyi satması ile yüzde 3.4 değer kaybetti. HTC Corp., CEO Peter Chou'nun ikinci çeyreğe yönelik ilerleme gördüklerini söylemesi üzerine yüzde 3.4 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek Hong Kong saati ile 13:17'de 144.90 puan oldu. Endeks bu hafta genelinde, Fed Başkanı Janet Yellen'ın faiz oranlarının tahvil alım programı sona erdikten sonra uzun bir süre daha düşük tutulacağı beklentisinde olduğunu söylemesi ile yüzde 0.6 ilerledi.

Güney Kore'de Kospi endeksi, Lotte Chemical'in yüzde 3.5 gerileyerek 177,500 wona düşmesi ve Samsung Electronics'in yüzde 1.8 kayıpla 1.299 milyon won olması ile, yüzde 1.2 geri adım attı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 düşüş yaşadı. Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Japonya'nın Topix endeksi yüzde 0.3 aşağıda. Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi'nde ise kayıplar yüzde 0.9 düzeyinde.