Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in imalatı Haziran ayında bu yılın en hızlı genişlemesini gösterirken hükümetin dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamayı durdurma çabalarının doğru yolda olduğuna da işaret etti.

Çin'in resmi istatistik kurumunun verilerine göre PMI, 51.0 olarak gerçekleşti. Böylece PMI Mayıs ayındaki 50.8'den yükselirken, analistlerin ortalama tahminleri de doğru çıkmış oldu. HSBC'nin benzer endeksi de geçen ayki 49.4'ten 50.7'ye yükselmişti. 50'nin üzerindeki rakamlar büyümeye işaret ediyor.

Yeni siparişlerin alt endeksinin son 2 yılın en yüksek seviyesini yakalaması, hükümete 2014 büyüme hedefi yüzde 7.5'e ulaşma noktasında ivme sağladı. Düşüşteki konut piyasası ve artan batık krediler ikinci çeyrekteki kazançları riske atıyor.

Pekin'deki BNP Paribas'tan baş Çin ekonomisti Chen Xingdong '' Mini teşvik paketi güveni artırdı. Bu çok açık. Ancak şu anki durumdan ekonominin istikrara kavuştuğu ve herhangi bir sorunu olmadığı sonucunu çıkarmak güç. En büyük risk halen konut piyasasında '' dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, gelen haberlerin ardından yüzde 0.4 yükselişle Tokyo saati ile 12:17 itibariyle kazancını artırmıştı. Avustralya doları ise yüzde 0.2 geriledi. Öte yandan Çin'in göstere Şangay Bileşik Endeksi de yüzde 0.1 düştü.