Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, ABD'de işsizlik oranının 6 yılın en düşüğüne gerilemesi sonrasında yükselerek, son üç ayın en uzun süreli haftalık kazancına ilerliyor.

Satışlarının yüzde 31'ini Kuzey Amerika'dan sağlayan Mazda Motor Corp., Tokyo'da yüzde 1.2 ilerledi. Semiconductor Manufacturing International Corp. yüzde 8.7 ilerlerken, Seven & I Holdings Co. ise birinci çeyrek işletme karının artmasıyla yüzde 2 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Hong Kong saati ile 14:25'te 147.61 puan oldu. Endeks bu hafta yüzde 1.7 yükselerek 4 Nisan'da sona eren haftadan bu yana en dik haftalık kazanca ilerliyor. Ayrıca üst üste sekizinci haftalık yükseliş ile 2012'den bu yana en uzun haftalık kazanç periyodu kaydediliyor.

Nomura Holdings Inc. hisse piyasaları stratejisti Masaaki Yamaguchi, "İstihdam verisi iyi yönde bir sürpriz oldu ve ABD'de işgücü piyasasındaki toparlanmanın devam ettiğini onayladı. Bu da piyasaya itici güç oluyor" dedi.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Güney Kore Kospi yüzde 0.1 gerilerken, Yeni Zelanda'da NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 kazanç sağladı. Avustralya'da ise S&P/ASX 200 Endeksi ise yüzde 0.6 artış gösterdi.