Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(14:00'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırılarına onay vermesi sonrasında düşüşü üçüncü güne taşırken, Fransa ve Almanya'da gösterge endeksler en yüksek seviyelerinden düşüşü yüzde 10'un üzerine taşıdı. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de düşüş yaşıyor.

Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, beklentinin üzerinde kayıp açıklamasıyla yüzde 5.5 kayıp yaşadı. Tod's SpA ise yılın ilk yarısındaki satış ve karının beklentilerin altında kalması sonrasında son iki yılın en düşüğüne geriledi.. Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Renkaat Oyj, Rusya gelirlerinde düşüş açıklaması ve çeyrek dönemlik karının beklentiyi kaçırması ile yüzde 5.9 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 gerileyerek Londra saati ile 09:56'da 324.09 puan oldu ve düşüşü üçüncü güne taşıdı. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 kayıpla Mayıs'tan bu yana en sert düşüşü yaşadı.

Stoxx 600 bu hafta yüzde 2.4 gerilerken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Ukrayna kaynaklı jeopolitik risklerin ekonomiye zarar verebileceğini açıklaması sonrasında dünü 15 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeden tamamladı. Endeks 10 Haziran'daki 6 yılın en yükseğinden bu yana yüzde 7.3 kaybetti.

(14:00'te güncellendi)