Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın, Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılardan temizlenmiş yerlerde yaşayan nüfusun, ihtiyaçlarını Rusya'dan insani yardım almadan da karşılayabildiğini söyledi.

Başbakan Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, "Rus sinizminin düzeyi sınır tanımıyor. Önce Ukraynalıları öldüren teröristlere Grad ve tanklar veriyorlar, sonra su ve tuz getiriyorlar" şeklinde konuştu.

Ukrayna'nın BM'de bulunan 6 milyon dolarlık yardım fonuna 10 milyon Ukrayna Grivası (yaklaşık 760 bin dolar) daha ekleneceği bilgisini veren Yatsenyuk, ayrıca Ukrayna'nın insani yardımı, uluslararası mevzuatlar çerçevesinde ve sadece Kızılhaç'tan kabul edeceğini vurguladı.

Başbakan, hükümet tarafından 270 ton insani yardımın gönderilmiş olduğunu hatırlatarak, şu anda hükümet tarafından ikinci konvoyun hazırlandığını söyledi.

Öte yandan Yatsenyuk hükümetin, insani yardımın şu anda ayrılıkçı grupların kontrolünde olan bölgelere ulaşmasının sağlanması konusunda Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne başvurduğunu belirtti.