Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(19:04'te güncellendi)

Altın yatırımcısının, jeopolitik gelişmeler yerine ekonomik verileri fiyatlamayı seçmesi ile kıymetli metal düşüşünü ikinci güne taşıyor. Gümüş iki ayın en düşük seviyesine gerilerken paladyum ise 13 yıldan fazlasının en yüksek seviyesinden düşüyor.

Aralık vadeli altının onsu Nymex'te yüzde 0.6 kadar düşüşle 1,298.20 dolara geriledi. Kontrat 15 Ağustos'ta 1,293 ile en 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Eylül vadeli paladyumun onsu ise yüzde 0.3 çıkışla, New York saati ile 10:17'de ons başına 897.10 doları gördü.

Altın bu yıl Federal Reserve'in varlık alımında azaltıma gideceği haberine rağmen yüzde 8.3 yukarıda seyrediyor. Altının yükselişinde Ukrayna ve Orta Doğu'da tansiyonun yükseliyor olmasının etkisi mevcut. Aralık 2008'den bu yana gösterge faizi yüzde sıfıra yakın tutan Fed bu hafta Temmuz ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed, söz konusu toplantıda varlık alımlarında 6. kez azaltım kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanmış olan sanayi üretimi verisinde ise artış gözlemlenirken ekonomik toparlanmanın da hız kazandığına işaret etmişti.

Melbourne'daki Australia & New Zealand Banking Group Ltd emtia araştırma müdürü Mark Pervan, konu ile ilgili "Ukrayna'da yükselen tansiyona rağmen ilerlemeye işaret eden ABD ekonomik verileri yatırımcının kıymetli metale olan talebini azalttı, altın fiyatları düşüyor. Jeopoltik tansiyon tarafından destek aralıklı olarak sürecektir." yorumunda bulundu.

Bu hafta açıkalnancak olan ABD Yeni konut  başlangıçlarında sıçrama beklenirken 2. el konut satışlarının ise Temmuz ayında 8 ayın yükseğinde tutunacağı tahmin ediliyor. Fed Başkanı Jannet Yellen'ın, Wyoming'de düzenlenen 22 Ağustos tarihinde başlayacak olan merkez bankacıların katılacağı Jackson Hole toplantısında konuşması bekleniyor. 

(19:04'te güncellendi)