Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, 5 günlük kazanç döneminin ardından bankalar tüketici şirketleriyle birlikte gerilerken sağlık hizmetleri hisselerinin değerlenmesi ile dalgalı bir seyir izliyor.

Chugai Pharmaceutical Co., Roche Holding AG’nin şirketin satın alacağı söylentileri yüzde 15 prim yaptı. Nintendo Co, ABD satışlarının artması ile Tokyo’da 8 ayın en büyük kazancını kaydetti. National Australia Bank Ltd., İngiltere sigorta ve riskten koruma ürünleriyle ilgili olarak 245 milyon pounddan fazla  (410 milyon dolar) teminat ayıracağını açıklamasının ardından yüzde 1.5 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 yükselip düşmesinin ardından büyük bir değişik göstermeyerek Hong Kong saati ile 13:20’de 148.04 puana geldi. Endeksteki 10 sanayi grubundan 6’sı yükseldi. Endeks, yatırımcıların kar açıklamalarını değerlendirmesi, Ukrayna’daki gelişmeler ve ekonomik verilerin merkez bankalarının parasal genişlemeye gideceği söylentilerini artırması ile geçtiğimiz hafta yüzde 2.7 ralli yaptı.

Sidney merkezli AMP Capital Investors Ltd. küresel stratejisti Shane Oliver, “Jeopolitik risklerde hafif bir düşüş olduğunu görüyoruz. Hisse senetlerinden trend yukarı yönlü olmaya devam edecek ancak çeşitli jeopolitik riskler çevresinde belirsizlik dolayısıyla emin olmak mümkün değil” yorumunda bulundu.