Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:21'de güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin Temmuz ayından bu yana en dik haftalık yükselişi kaydetmesinin ardından, dünya genelindeki krizlerde suların durulması ile yükseliyor.

Dollar General Corp., Family Dollar Stores Inc.'e 9.7 milyar dolarlık bir teklif yapması sonrasında yüzde 9.6 yükseldi. Family Dollar ise yüzde 5.1 değer kazandı. Delta Air Lines Inc. ve Southwest Airlines Co. hisseleri endüstri şirketlerindeki yükselişe öncülük ederken, petrol fiyatları düştü. Konut piyasası endeksi 7 ayın yükseğine çıktı. İnternet ve bioteknoloji hisseleri yükselerek bu yılki kayıpları azalttılar.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 yükselerek New York saati ile 13:10'da 1,970.56 puan olarak, tüm zamanların en yüksek değerine yüzde 0.8 kadar yaklaştı. Dow Jones Industrial Average 165.46 puanlık artışla, 16,828.37 oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 0.9 sıçrama ile 2000'den bu yana en yüksek seviyede. S&P 500'deki şirketlerin işlemler 30 gün ortalamasının yüzde 19 altında seyrediyor.

Robert W. Baird & Co.  ABD hisseleri işlemleri şefi Patrick Spencer, "Oldukça iyi bilançolar gördük ve jeopolitik tansiyon şu anda çok yüksek değil. Hisselerde bir düzeltme olacağı çok konuşuldu fakat piyasalar zaten en yüksek seviyelerinden birkaç puan aşağıda" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov Berlin’de bir araya gelerek gerilimi düşürmeye çalıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeir görüşmenin ardından ilerleme kaydedildiğini belirtti.

(21:21'de güncellendi)