Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD bankaları arasında en çok uluslar arası geliri elde eden Citigroup Inc.’in konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler tarafından Japonya’daki bireysel bankacılık işletmesini satmayı planladığı belirtiliyor.

Citigroup Inc.’in isminin açıklanmasını istemeyen bir kişiler tarafından Japonya’nın en büyük üç bankası, tröst bankaları ve yerel bankaların da dahil olduğu bazı Japon şirketlerle varlık satın alımı ile ilgili görüşmeler sağlamaya başladığı ifade ediliyor. Aynı kişilere göre, New York merkezli Citigroup gelecek ay teklif vermeye başlayabilir.

Citigroup’un Japonya’daki 33 şubesi dünya genelindeki şubelerinin yüzde 1’inden azını oluşturuyor ve İspanya, Yunanistan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden bireysel bankacılık getirisinin düşük olması nedeniyle geri çekiliyor. HSBC Holdings ve Standard Chartered Plc, Citigroup’un ardından yerel bankaların hâkim olduğu, yıllar süren deflasyonun ve parasal genişlemenin net faiz marjinini Asya’daki en düşük seviyede bıraktığı Japonya’da küçülmeye gidebilecek bankalar arasında yer alıyor.

Bireysel bankacılık operasyonlarını satışının bir opsiyon olduğunu ve henüz bir karar verilmediğini söyleyen yetkililer Japonya Finansal Hizmetler Kurumu’nun Citigroup’a Japonya’da sürdürülebilir ve kazançlı bir işletme modeli kurması yönünde baskıladığını belirtti.