Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle Batılı bazı ülkelere karşı yaptırım kararı alması, yüksek gümrük vergileri yüzünden bu pazara giremeyen beyaz et sektörünü umutlandırdı.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, yaptığı açıklamada, Türk firmalarının Rusya'ya ihracat için yasal altyapıya sahip olduğunu söyledi.

Rusya'ya ihracat için önceki yıllarda gerekli izinlerin aldığını ancak yüksek gümrük vergileri nedeniyle pazara girilemediğini belirten Koca, şirketlerin her an için ihracat yapabilecek konumda olduğunu ifade etti.

Rus yönetiminin aldığı kararın sektör için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Koca, "Beyaz et sektörü, Rusya'nın Batılı ülkelere yaptırım kararı almasının ardından büyük bölümünü ABD'den ithal ettiği tavuk ihtiyacını karşılamaya hazır" dedi.

Türkiye'den Rusya'ya tavuk salamı, sosisi gibi işlenmiş et ürünleri ihracatının yapıldığını kaydeden Koca, ihracatın artarak devam edeceği bilgisini verdi. Koca, Rusya'nın beyaz et tüketiminde en büyük kalemi, tavuk budunun oluşturduğunu anlattı.

Rusya'nın ABD'den aldığı 270 bin ton beyaz etin büyük bölümünü tavuk budunun oluşturduğuna değinen Koca, ABD'ye verilen kotanın Türk firmalarını rekabette zora soktuğunu, bu nedenle pazara girilemediğini kaydetti.

Türkiye Rusya'dan kota almalı

Koca, Türkiye'nin oluşan ortam sebebiyle Rusya'dan mutlaka uzun süreli ihracat kotası alması gerektiğine dikkati çekti. But başta olmak üzere tavuk eti ihracatının başlaması ve devamlılığının sağlanması için karşılıklı ilişkilerin daha iyi kurulması gerektiğini dile getiren Koca, her iki ülke tarım bakanlıkları arasında yapılacak görüşmelerin pazarın devamlılığını belirleyeceğini bildirdi.

Türk firmalarının daha önceki yıllarda Rusya'ya ihracat için yasal izinleri aldığını anımsatan Koca, şöyle konuştu:

"İşletmelerin yasal izinlerini almış olması büyük bir avantaj. Bizim sektör Rusya pazarına hazırdı. Tesisler üretim anlamında da hazır. Hiç bir sorun olmadan her türlü talebi karşılar durumdayız. Bunu yaparken de iç piyasayı rahatsız etmeyecek bir düzen kuracağız."

Tüm sektörler için önemli

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Müjdat Sezer ise Rusya'nın Batı'ya yönelik kararın sadece beyaz et sektörü için değil, tüm gıda ürünleri ihracatı için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türk kanatlı sektörünün dünya standartlarında üretim yapığını, bunun da alınan ihracat izin belgeleriyle ispatlandığını vurgulayan Sezer, Rusya'ya şu ana kadar ihracat yapılamamasının nedeninin rakip ülkelerin fiyat avantajından kaynaklandığını dile getirdi.

Rusya'ya işlenmiş beyaz et ürünleri ve kuluçkalık yumurta ihracatında son dönemde hızlı bir artışın yaşandığını anlatan Müjdat Sezer, "Beyaz et ihracatı fiyata takılıyor. Rusya'nın ABD, AB ve Kanada gibi ülkelere tanıdığı şartlarda Türkiye'ye kota verirse ihracat başlar. İki ülke tarım bakanlıkları arasında görüşmelerin sürdüğünü ve iyi yolda olunduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu.

AA