Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Euro Bölgesi'nde haziran ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,3 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre, bu yılın haziran ayında, mayıs ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, Euro Bölgesi'nde ve AB'de geriledi. 18 üyeli Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi haziranda yüzde 0,7 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 0,3 azalış kaydetti. İnşaat üretimi mayıs ayında her iki bölgede de yüzde 1,4 gerilemişti.

Söz konusu oran yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde yüzde 2,3 ve AB'de de yüzde 0,5 azaldı.

Haziran ayında inşaat üretimindeki azalış, Euro Bölgesi'nde yüzde 0,9 azalan inşaat yapımın ve yüzde 0,5 azalan inşaat mühendisliği faaliyetinden kaynaklandı. AB'de ise azalışa yüzde 0,5 gerileyen inşaat yapımı ve yüzde 0,2 gerileyen inşaat mühendisliği neden oldu.

İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla düşüş Macaristan, İspanya, Romanya ve Slovakya'da gerçekleşirken, en faz artış ise Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İngiltere'de belirlendi.

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki azalış, yüzde 2 azalan inşaat yapımından ve yüzde 3,4 azalan inşaat mühendisliğinden kaynaklandı.

AB'de ise söz konusu oranın gerilemesinde, yüzde 0,2 azalan inşaat yapımı ve yüzde 2,7 gerileyen inşaat mühendisliği etkili oldu.

Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla azalış Romanya, Portekiz, Slovakya ve Hollanda' gerçekleşirken, en fazla artış ise Slovenya, Macaristan, Polonya ve İspanya'da ölçüldü.

AA