Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki B-20 Türkiye Yürütme Kurulu'nu kabul etti.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen kabule, Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra Hazine Müsteşar Vekili Burhanettin Aktaş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, DEİK Başkan Yardımcısı Tuncay Özilhan, TİSK Başkan Vekili Erol Kiresepi ve TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erdal Bahçivan ile B-20 Türkiye Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.

Konuya ilişkin TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, üyeler, Babacan nezdinde hükümete bu göreve kendilerini layık gördükleri için teşekkür ederken, Türk iş dünyasını 2015'te küresel platformda en iyi şekilde temsil edeceklerini ifade etti.

Toplantıda, G-20 ve onun iş dünyası kolu olan B-20'de Türkiye'nin öncelikli konularına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. G-20 ile B-20 arasındaki işbirliği mekanizmalarının artırılması konularının da ele alındığı toplantıda, 2015 yılı B-20 çalışmalarına ilişkin tanıtım ve iletişim stratejisi ile B-20 alt çalışma gruplarının yapısı ve düzenlenmesi planlanan B-20 etkinlikleri de görüşüldü.

- "Türkiye çok önemli bir uluslararası sorumluluğu üstlenecek"

Babacan, kabulde yaptığı konuşmada, küresel ekonomi politikalarının belirlendiği ana platform olan G-20'nin 2015'te Türkiye'de yapılmasının son derece önemli olduğunu bildirdi. Yeni küresel ekonomik sistemi şekillendirecek tartışmaların Türkiye'de yapılacağını ve tüm gözlerin Türkiye'ye çevrileceğini dile getiren Babacan, B-20 Türkiye Yürütme Kurulu'na, küresel iş dünyasına yön vermek ve Türk iş dünyası perspektifinin B-20 gündemine yansıtılması açısından büyük bir görev düştüğünü ifade etti.

Babacan, G-20 Türkiye dönem başkanlığına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Küresel finans krizi sırasında ve sonrasında G-20 güçlü bir irade ortaya koymuş ve müştereken aldığı kararlı ve etkili tedbirler ile krizin çözümü ve piyasalarda yarattığı tahribatı sınırlama noktasında önemli bir rol üstlenmiştir ancak geldiğimiz noktada küresel ekonominin henüz istenilen düzeyde toparlanamadığı ve büyüme ile istihdam oluşturma yolunda daha fazla adım atılması gerektiği görülüyor. Diğer taraftan, kriz döneminde alınan olağan dışı tedbirlerin tedricen geri çekilmesi, küresel ekonomi için yeni risklere işaret ediyor ve bu durum da küresel düzeyde güçlü bir koordinasyonu gerekli kılıyor. İşte böyle bir dönemde Türkiye 2015 yılında, G-20 platformunun başkanlığındaki ülke olarak çok önemli bir uluslararası sorumluluğu üstlenecek.


Bu süreçte hiç şüphe yok ki küresel sorunlarla mücadele yolunda iş dünyasının, çalışanların, sivil toplumun ve gençlerin vizyonu ve görüşleri de büyük önem arz edecek. Bu çerçevede iş dünyası perspektifinin G-20 gündemine layıkıyla yansıtılması kapsamında B-20'ye büyük bir görev düşüyor. Bu süreçte B-20 Türkiye Yürütme Kurulu'nun 2015 yılı B-20 çalışmalarına layıkıyla ev sahipliği yapacağına olan inancımız tamdır."

- "G-20 dönem başkanlığının fırsata dönüştürmeliyiz"

B-20 Türkiye Yürütme Kurulu adına değerlendirmelerde bulunan Hisarcıklıoğlu ise G-20 dönem başkanlığının fırsata dönüştürülmesi gerektiğini bildirdi.

G-20 dönem başkanlığı ile Türkiye'nin ve gelişmekte olan ülkeler perspektifinin G-20 platformuna daha güçlü olarak yansıtılmasını sağlayabileceklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu fırsatı iyi değerlendirirsek, birçok zorlu küresel konuyu da çözme şansını yakalarız. Öte yandan G-20 platformu Türkiye ekonomisinin tanıtımı için de büyük bir fırsat. Gelecek sene dünya ekonomisini yöneten herkes Türkiye'ye gelecek. Onlara Türkiye ekonomisini ve potansiyelini iyi anlatmamız lazım."

- B-20 Türkiye çalışmaları 5 alana odaklanacak

Türkiye dönem başkanlığı süresince G-20 ile B-20 arasında yakın işbirliğinin sürdürülmesi gerektiği vurgulanan toplantıda, B-20 Türkiye çalışmalarının şu 5 alana odaklanması kararı alındı:

", Güçlü katılım: B-20 Türkiye çalışmalarına, Türk iş dünyasının tüm sektörlerini kapsayacak, iş dünyamızın önemli temsilcilerinin kilit roller üstlendiği güçlü bir yapı ile katılım sağlanacak.

- Türkiye'nin tanıtımı: B-20 Türkiye çalışmalarında, küresel iş dünyası liderlerine Türkiye ekonomisinin tanıtılmasına özel bir önem verilecek.

- Yükselen ekonomi odağı: B-20 öncelikleri belirlenirken, yükselen piyasa ekonomilerine ve hatta G-20 üyesi olmayan ülkelere ilişkin sorunların da gündemde yer almasına özen gösterilecek.

- Kapsayıcılık: B-20'nin sadece çok uluslu ve büyük şirketlerin değil, KOBİ'lerin sorunlarını da kapsaması sağlanacak.

- G-20-B-20 Etkileşimi: Hem G-20 çalışmalarında küresel iş dünyasının fikirlerini daha yakından izleyebilmek hem de B-20 liderlerinin Türkiye dönem başkanlığına ilgisini artırmak adına G-20 ve B-20 sekretaryaları arasında etkin bir işbirliği başlatılacak."

AA