Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) Temmuz ayı toplantısının tutanaklarını yayımladı. Tutanaklarda bazı Fed yetkililerinin istihdamdaki artış nedeniyle faizlerin daha erken yükselebileceğini düşündükleri görüldü. Tutanaklarda ayrıca Fed yetkililerin teşvik politikalarının ne zaman biteceğine dair mutabakata yakın oldukları görülürken, faiz artışının beklenenden önce gelebileceğine ilişkin işaretler vardı.

Fed'in Temmuz ayı toplantısının tutanaklarında "Katılımcıların çoğu komitenin hedeflerine daha çabuk ulaşılması halinde, teşvik politikalarının beklenenden daha önce sona erebileceği fikrinde" denildi.

Fed Başkanı Janet Yellen, enflasyon kontrol altında kaldığı sürece, para politikasını; birçok göstergeyle ölçtüğü daha güçlü istihdam pazarlarına dayandırıyor. Tutanaklarda "birçok katılımcı ideal seviyeler ile hali hazırdaki istihdam pazarı durumu arasında belli bir fark olduğu kanısında" denildi.

Fed yetkilileri, geçen ayki toplantıdan sonra yaptıkları açıklamada, 'istihdam olanaklarının yeterince iyi kullanılmamasını' gerekçe göstererek, işsizlik rakamlarındaki azalmanın ciddi bir etkisi olmayacağını savunmuşlardı. Ancak tutanaklara göre politika yapıcılar istihdam piyasasının daha da sağlamlaşmasını bekliyor.

Tutanaklarda "birçok üye istihdam pazarındaki iyileşmenin tahminlerin üzerinde olmaya devam ettiği takdirde, pazarın istenilen düzeyde olmadığı şeklindeki tanımlamanın da değişmesi gerektiğini belirtiyor" denildi.

Fed Temmuz ayı toplantısında tahvil alımlarını Kasım ayından bu yana 6. kez keserek 10 milyar dolar azaltmıştı. Tahvil alım programı Ekim ayında sona erecek.