Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizm verilerine göre temmuzda yabancı ziyaretçi sayısında 13,52 artış yaşandığını bildirdi.

Çelik, yazılı açıklamasında, yılın ilk aylarından itibaren bir önceki yıla kıyasla artan ziyaretçi sayısının temmuzda zirveye ulaştığını vurgulayarak, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte yakın coğrafyada yaşanan olumsuz gelişmelere nazaran huzur ve güven ortamının hiçbir zaman sekteye uğramaması, turizm sektörünün kalıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma içerisine girmesini sağladığını kaydetti.

"Temmuz ayı, turizm verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısında 13,52'lik bir artış ile yüzlerimizi güldürmüştür" ifadesini kullanan Çelik, Türkiye'nin, markalaşan eşsiz güzelliğinin başarılı bir tanıtımla dünyaya duyurulmasıyla, tatil planı yapan turistlerin ajandasının ilk sırasında yer almayı başardığını belirtti.

Çelik, 2013'ün temmuz ayında 4 milyon 593 bin 511 olan ziyaretçi sayısının bu yıl aynı dönemde 5 milyon 214 bin 519'a yükseldiğini bildirdi. Bu yıl yedi aylık dönemde önceki yıla göre yabancı ziyaretçi sayında yüzde 6,84 artış yaşandığını belirten Çelik, yabancı ziyaretçi sayısının ise 20 milyon 452 bin 740 olduğunu ifade etti.

-Ruslar yine zirvede

"Ağustos ayında bu rakamın daha da artmasını bekliyoruz" görüşünü bildiren Çelik, yabancı ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında mayıs ve haziran aylarında ilk sıraya yerleşen Rusya'nın temmuzda da birinciliğini sürdürdüğünü, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada da İngiltere'nin yer aldığını açıkladı.

Temmuz ayında 805 bin 631 ziyaretçiyle ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 15,45'inin Ruslar'dan oluştuğunu kaydeden Çelik, Alman ziyaretçi sayısının 733 bin 862, İngiliz ziyaretçi sayının ise 423 bin 226 olduğunu belirtti.

Çelik, yabancı ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği iller sıralamasında da Antalya, İstanbul ve Muğla yerlerini koruduğuna dikkati çekti.

Antalya'nın yabancı ziyaretçi sayısı 1 milyon 975 bin 694, ikinci sıradaki İstanbul'un 1 milyon 157 bin 145, Muğla'nın da 624 bin 165 kişinni ziyaret ettiğini bildiren Çelik, şunları kaydetti:

"Bu veriler bir kez daha gösteriyor ki bir mozaiği andıran kültürel yapısı ve sunduğu çok çeşitli tatil olanaklarıyla dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasındaki Türkiye, her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi akınına uğruyor. Tabii ki bunda, turizm sektörümüzün güncel kriterleri yakalaması ve kıyı turizminin popülaritesini koruması da önemli bir etken. Bakanlık olarak, turizmde zirveyi hedeflerken zirvede kalıcılık için de sağlam adımlar atıyoruz.

Türk turizminde istikrarlı yükselişimizi sürdürerek gerek turizm gelirleri, gerekse turist sayısında dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme yakalamayı hedefleyen Bakanlığımız, Karadeniz ve Marmara'daki plajları da cazip hale getirmek için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Bu kapsamda 397 olan mavi bayraklı plaj sayımıza kuzey sahillerimizi de ekleyerek bu alanda önemli bir başarı elde etmeyi hedefliyoruz."

AA