Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD’nin en büyük ikinci hamburger zinciri Burger King, Kanada’lı kahve ve donuts satıcısı Tim Hortons Inc.’i satın almak için görüşmeler yapıyor. Bu sayede daha düşük vergi alınan ülke arayışı içindeki Amerikalı şirketler arasına giren Burger King satın alım işlemi gerçekleşirse merkezini Kanada’ya taşıyacak.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, büyük bölümünün 3G Capital’in sahip olduğu Burger King, Kanadalı kahve ve donuts satıcısı Tim Hortons Inc. ile birleşirse dünyanın üçüncü en büyük fast-food zinciri haline gelecek. Vergi ve danışmanlık firması olan KPMG’nin web sitesindeki bilgiye göre, Kanada’nın kurumsal vergi oranı yüzde 26.5 iken ABD’de bu oran yüzde 40 seviyesinde.  

Anlaşma, daha düşük kurumsal vergi ödemesi arayışındaki Amerikalı şirketlerin merkezlerini uluslararası olarak değiştirmeleri tartışmasının yeniden gözden geçirilmesi baskısını artırırken, geçtiğimiz ay ABD Başkanı Barack Obama yönetimi konu ile ilgili eleştirilmiş ve yardımcıları pratikte azaltım yapılacağı konusunda harekete geçileceğini belirtmişlerdi.

Açıklamaya göre 3G Capital, yeni şirkette hisselerin çoğunluğuna sahip olacak ve geri kalan kısmına ise diğer Tim Hortons ve Burger King hissedarları sahip olacak. Ayrıca iki şirketin birbirlerinden bağımsız markalar olarak faaliyet göstereceği de belirtti.

Birleşik şirketin 100 ülkede yaklaşık 22 milyar dolarlık satışa ve 18.000’den fazla restorana sahip olacağı açıklamada yer alırken, anlaşmanın müzakere aşamasında olduğu ve Burger King ve Tim Hortons’un anlaşma sağlanan ya da görüşmeler sona erene kadar başka bir yorumda bulunmayı planlamadıkları belirtildi.