Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de yeni konut satışları Temmuz ayında, yüzde 5.7'lik artış beklentisine rağmen yüzde 2.4 gerileyerek yıllık bazda 412.000 oldu. Satışlar bu gerileme ile Mart'tan bu yana en düşük seviyeyi görürken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük tahmininin gerisinde kaldı. Haziran ayında yıllık bazdaki beklenti 422.000 olmuştu.

ABD'de konut piyasası bu yıl azalan kredi ve yavaşlayan gelir artışı nedenleriyle yeterince iyi bir performans gösteremiyor. Kalifiye eleman sıkıntısı ve tedarik zincirindeki darboğaz, nüfusun artan talebine rağmen inşaat sektörüne darbe vurdu. İstihdam ve gelir artışı daha sağlam bir toparlanma için çok önemli.

Birmingham, Alabama'da bulunan Regions Financial Corp. baş ekonomisti Richard Moody " Satışlar beklentilerin oldukça altında kaldı. Belli bir toparlanma olsa da, bu yıla girilirken yaptığımız tahminlerin oldukça altında. Gelir artışında istenilen seviyeler yakalandığı zaman, konut satışları da tam anlamıyla toparlanacaktır" dedi.

Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin tahmin medyanı yeni konut satışlarının 430.000'e çıkacağı yönündeydi. Tahminler 414.000 ila 470.000 bandında gerçekleşti.