Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:12'de güncellendi)

ABD hisseleri, Avrupa ekonomisine yönelik daha fazla teşvik sinyalleri ve kurumsal satın almalar ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi ilk defa 2,000 puanı aştı.

Burger King Worldwide Inc., Tim Hortons Inc.'i satın alma ve merkezini Kanada'ya taşımak için görüşmeler yaptığını açıklaması yüzde 24 değer kazandı. InterMune Inc., Roche Holding AG'nin şirketin biyoteknoloji şirketini 8.3 milyar dolara satın alması ile yüzde 36 yükseldi. Morgan Stanley 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, JPMorgan Chase & Co. ile Goldman Sachs Group Inc. yüzde 1.6'dan fazla değer kazandılar.

S&P 500 yüzde 0.5 yükselerek New York saati ile 13:43'te 1,998.14 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 86.99 puan, yani yüzde 0.5 artışla 17,088.21 puanda. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Mart 2000'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Cincinnati'de bulunan Schaeffer's Investment Research Inc. kıdemli hisse senedi analisti Joe Bell konuya ilişkin " 2.000 rakamı hem psikolojik hem de finansal açıdan önemli bir eşik. Temmuz'da gördüğümüz ivmelenmenin sürdüğünü gözlemliyoruz" diye konuştu.

S&P 500 geçtiğimiz hafta, ekonominin güç kazandığına yönelik sinyallere rağmen Fed'in faizleri düşük tutarak ekonomiyi desteklemeye devam edeceği söylentileri ile üst üste üçüncü haftada da yükselirken, 21 Ağustos'ta tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

Fed Başkanı Janet Yellen, geçtiğimiz hafta Jackson Hole'da da daha önceki konuşmalarında belirttiği gibi, istihdam piyasasının halen istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Fed Başkanı hafta içinde yayımlanan tutanaklarda iyi gelen istihdam rakamlarının üzerine faiz artırımının beklenenden erken gelebileceği yönündeki mesajlara rağmen, geçen ay Açık Piyasa Komitesi'nin açıklamasını yineleyerek "İstihdam piyasasındaki imkanlar halen tam anlamıyla kullanılmıyor" dedi.

(21:12'de güncellendi)