Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, gösterge endekste değerlemelerin bu yılın en yüksek seviyesine çıkması ardından kazanç ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izliyor. Enerji hisseleri yükselirken, kamu hizmeti yapan şirketler geriledi.

Avustralyalı madencilik şirketi Boart Longyear Ltd., ilk yarıda kayıp olduğunu açıklamasının ardından  yüzde 1.4 düşerek bir ayın en sert gerilemesini kaydetti. Japon web sitesi sahibi şirket Dena Co., yüzde 3.4 değerlendi. Hyundai Motor Co., Güney Kore Kospi endeksindeki en büyük yükselişi kaydetmesi ile Seul’da yüzde 1.1 yükseldi. China Modern Dairy Holdings Ltd., satışlarının analist tahminlerini aşmasının ardından Hong Kong’ta yüzde 6.1 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 düşerek Hong Kong saati ile 11:49’da 148.51 puan oldu.  Endeks, yüzde 0.1’lik aralıkta kazanç ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izliyor. Irak, İsrail ve Ukrayna’daki gerilimlerle ilgili endişelerin hafiflemesi ile iki hafta süren yükselişler, endeksteki fiyat kazanç oranını dün Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan 13.7’e getirdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi ise dün yüzde 0.5 yükseliş ile ilk kez 2.000 puana ulaştı.

Japonya’da Topix endeksi yüzde 0.4 ve Hong Kong’ta Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Hang Seng China Enterprises Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.4 düşerken, Singapur’da Straits Times Endeksi yatay seyretti.