Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hollanda'da Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümetinin 2015 bütçesine ilişkin hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.

Azınlıkta olduğu Senato'da sorun yaşamamak için muhalefet partileriyle görüşen hükümet ortaklarının, bu kapsamda muhalefetteki Demokratlar 66 (D66), Hristiyan Birlik (CU) ve Reformcu Devlet Partisi'nin (SGP) desteğini aldığı belirtildi.

Başbakan Mark Rutte'nin yanı sıra 3 muhalefet partisi liderinin katıldığı bugünkü görüşmeden sonra açıklama yapan Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, muhalefetle bütçe konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Temkinli bir plan yaptıklarını belirten Dijsselbloem, mümkün olduğunca insanların alım gücünü korumaya çalıştıklarını söyledi. Dijsselbloem, ekonomide düzelme olduğunu ama bunun henüz istedikleri düzeye ulaşmadığını da kaydetti.

Ekonomik krizi aşmak için bazı alanlarda tasarruf yapmayı planlayan hükümetin hazırladığı bütçe, eylülde resmen açıklanacak.

Meclisteki dağılımının aksine Senato'da yeterli çoğunluğa sahip olamayan hükümet, muhalefet partilerinin desteğine ihtiyacı duyuyor.

AA