Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(18:28'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Hindistan ekonomik genişlemesinin tahminleri aşmasının ardından S&P BSE Sensex endeksinin rekor seviyeye yükselmesi ve Dubai endeksinin çıkışı ile, yükselişi 2. güne taşıyor. Ruble tüm zamanların en düşük seviyesinde.

Emaar Properties PJSC 6 yılın yükseğine ulaşarak, alışveriş merkezi biriminin en az yüzde 15'ini satacağını açıklamasının ardından elde ettiği kazançları sürdürdü. ICICI Bank Hindistan şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. Şanghay Bileşik Endeksi, Ukrayna'da çatışmaların artması ile Rusya'ya yeni yaptırımların yolda olduğunun beklenmesinin ardından, yüzde 0.8 arttı. Ruble Rusya'nın daha ciddi yaptırımlarla karşı karşıya olduğunun beklentileri ile yüzde 0.3 geriledi. Petroleo Brasiliero SA, yaklaşan başkanlık seçimlerini bekleyen Brezilya hisselerinde yükselişe öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.4 artarak New York saati ile 10:51'de 1,092.50 puana geldi. Çin’in imalat PMI’ı geçtiğimiz ay beklentilerin altında yükselerek zayıf kredi, üretim ve yatırım verileri ile birlikte ekonominin yavaşladığına işaret etti. Hindistan ekonomisi bir önceki yıla göre geçtiğimiz çeyrekte yüzde 5.7 büyüyerek iki yıldan uzun bir sürenin en büyük genişlemesini gösterdi.

Londra'daki Amiya Capital LLP piyasa stratejisti Michael Wang " zayıf Çin imalat sanayi verisi teşvik beklentilerini artırdı. 2. çeyrekte iyi gelen GYİH verisi Hindistan'da yükseliş sağlarken, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Ukrayna gerilimi nedeniyle vasat seyrediyor.

Çin'in imalat PMI’ı Ağustos ayında 51.1'e geriledi. Satın Alma Yöeticileri Endeksi (PMI) Temmuz ayında 51.7 düzeyindeydi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı Ağustos ayı için 51.2’ydi. 50'nin üzerindeki rakamlar genişlemeye işaret ediyor. Analistlere göre imalat PMI'ının düşmesi, Çin hükümetinin bu yılki yüzde 7.5'lik büyüme hedefini gerçekleştirmek için teşvikleri artırması gerektiğine işaret ediyor.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 8.8 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.3 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 5.2 artış gösterirken, 15.1 kat değerleme kaydedildi.

(18:28'de güncellendi)