Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD genelinde asgari ücret artışı için eylem yapan fast-food çalışanları gözaltına alındı.

Asgari ücretin saatinin 15 dolara çıkarılması ve sendika hakkı için mücadele eden fast-food işçileri, ülke genelinde eylem kararı alırken, McDonald's'lar önünde düzenlenen sivil itaatsizlik eylemleri gözaltılarla sonuçlandı.

Ülkede 100 şehirde yapılan eylemler, McDonald's, Burger King, Wendy's, KFC ve Domino's gibi birçok fast-food restoranında düzenlendi.

New York'un Times Meydanı'nda bulunan McDonald's'taki eylemde cadde ortasına oturan 19 işçi gözaltına alındı. Chicago'da 150 kadar işçinin Chatham'daki McDonald's'ta yaptığı eylemde ve Detroit'te düzenlenen eylemlerde de bazı işçiler gözaltına alındı.

Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası'nın desteklediği ''Fast-Food İleri'' organizasyonundan Kendall Fells, "Sivil itaatsizlik olmalı. Çünkü çalışanlar 15 dolar saat ücreti ve sendika hakkına sahip olma konusunda başka yol görmüyorlar'' dedi.

ABD'nin birçok şehrindeki fast-food restoranlarında saat ücreti 10 doların altında bulunuyor. Asgari ücretle ilgili protestolar ilk olarak New York'ta, Kasım 2012'de gerçekleştirilmişti.