Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna krizi bağlamında Rusya'ya yeni yaptırımları devreye sokma kararını onaylarken Doğu Ukrayna'da sağlanan ateşkesi dikkate alarak bunların uygulanması için birkaç günlük süre tanıdı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB'nin mevcut yaptırım paketini genişlettiğini yazılı bir açıklamayla duyurdu, yeni listenin birkaç gün içinde AB Resmi Gazetesi'nde yayınlandıktan sonra devreye gireceğini belirtti.

Van Rompuy, bu sürenin ateşkes anlaşması ve barış planının uygulanmasına ilişkin değerlendirme yapma olanağı tanıyacağını kaydederek "AB, alandaki duruma göre üzerinde anlaşılan yaptırımları tümden ya da kısmi olarak gözden geçirmeye hazırdır" ifadesini kullandı.

AB'nin genişlettiği yaptırımlar çerçevesinde, Gazpromneft, Transneft ve Rosneft gibi petrol şirketlerinin Avrupa sermaye piyasalarına erişimine kısıtlama getirilmesinin yanında 24 kişiye ilişkin seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması uygulamalarının devreye sokulması öngörülüyor.

Finlandiya yaptırımların uygulanmasının zamanlama açısından sakıncalı olacağı yönünde görüş belirtmeden önce genişletilmiş yaptırım listesinin yarın AB Resmi Gazetesi'nde yayınlanarak hayata geçirilmesi planlanıyordu.