Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Perakende satış hacmi, Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 2,3 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Temmuz ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,1 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 4,9, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 4,4 arttı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Temmuz'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6,8, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,2, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 12,4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 5,5, posta veya internet üzerinden satışlar da yüzde 21,8 artış kaydetti.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,7 azaldı. Gıda dışı satışlar ise (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,2 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Temmuz'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 14,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1 azaldı.