Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya'da enflasyon Ağustos ayında beklenenden daha fazla yavaşladı ve bu durum, fiyat artışlarını yüzde 2'ye yükseltmek isteyen Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın karşı karşıya bulunduğu risklerin altını çiziyor.

Taze gıda hariç tüketici fiyatları, Bugün Tokyo'da istatistik ofisinden yapılan açıklamaya göre, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3.2 artması bekleniyordu. Japonya Merkez Bankası'nın hesaplamalarına göre, Nisan ayındaki satış vergisi artışının etkileri arındırıldığında, tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 1.1'de kaldı.

Cergi artışının ardından zayıflayan tüketim enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve bu durum, yüzde 2 fiyat hedefinin tutturulamayacağını düşünen çok sayıdaki ekonomistin görüşlerini destekliyor. Kuroda, fiyat artışlarının bu seviyeye, Nisan 2015'te başlayacak mali yılı başında ulaşacağını söyledi.

Tokyo'da Credit Suisse Group AG şef japonya ekonomisti ve Japonya Merkez Bankası eski yetkililerinden Hiromichi Shirakawa, "fiyatlar düşme baskısı altında, zira tüketici harcamalrında güçlü bir yükseliş yok," dedi ve "Japonya Merkez Bankası'nın senaryosu muhtemelen çökecek ve banka Aralık ya da Ocak ayında ilave teşviklere zorlanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya Merkez Bankası, tüketici fiyatlarının hedefe doğru hızlanmadan önce yaklaşık yüzde 1.25 artacağını kaydetti ve Kuroda geçen hafta, fiyat artışlarının Ekim ile MArt arasındaki dönemde yeniden artmaya başlamasını beklediğini söyledi.

Bloomberg'in geçen ay düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 87'si, enflasyonun yüzde 2 hedefine Nisan'da başlayan yılda ulaşmasını beklemiyor.