Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, ölümcül Ebola virüsüyle mücadelede ülkesinde görülen vakalara ilişkin iyimser konuştu.

Başkan Obama, Beyaz Saray'da ABD'de görülen Ebola virüsüyle ilgili vakalara ilişkin toplantı yaptı. Toplantıya ilk kez Ebola'yla mücadelede yönetimin çalışmalarını yürütecek kişi olan Ron Klain'ın yanı sıra Sağlık ve İnsan Hakları Bakanı Sylvia Burwell, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, İç Güvenlik ve Terörizmle Mücadele Asistanı Lisa Monaco ve ABD Dışişleri Bakanlığı Ebola Ünitesi Özel Koordinatörü Nancy Powell da katıldı.

ABD'deki ilk Ebola vakasında Teksas'ın Dallas kentinde hayatını kaybeden Eric Duncan'ın karantina altına alınan birçok yakınının daha fazla müşahede altında tutulmadığı bilgisini veren Obama, Duncan'dan tedavisi sırasında virüsü kapan iki sağlık çalışanın da "iyiye gittiğini" ifade etti. Obama, "Her geçen gün, daha fazla insanda virüsün olmadığı ortaya çıkıyor" dedi.

ABD'de virüsün yayılmasına yönelik mücadeleye ilişkin olumlu konuşan Obama, "Ülke genelinde şu anda devreye soktuğumuz kamu sağlığı altyapısı insanlara güven veriyor" ifadesini kullandı.

Obama, Dünya Sağlık Örgütü'nün Nijerya'da Ebola virüsünün görülmediğini bildirmesinin virüsle mücadelede önemli bir işaret olduğunu belirtti. Obama, "Sağlık altyapısının etkili çalıştığı bir ortamda, erken teşhis edildiğinde, virüsün yayılması önlenebilir" diye konuştu.