Advertisement
SAĞLIK ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede bazı eyaletlerde Batı Afrika ülkelerinden gelen sağlık çalışanlarının karantina uygulamasına tabi tutulmasının yarattığı tartışmalar devam ederken, ABD'nin Ebola ile mücadeleden kaçındığı izlenimi yaratamayacağını ve Afrika'dan gelen sağlık çalışanlarına destek olması gerektiğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray'da Ebola konusunda yaptığı açıklamada, New York ve New Jersey eyaletlerinde Afrika'dan dönen sağlık görevlilerine karantina uygulamasını doğrudan eleştirmedi ancak Ebola ile mücadeleye yerinde katkı sağlayan bu kişilerin geri döndüklerinde gözlemlenmesinin "ihtiyatlı" olması ve "bilimi temel alması" gerektiğini kaydetti.

Başkan Obama, "Sağlık çalışanlarımızı cephe hatlarına gitmekten ve bu salgınla etkili biçimde mücadele etmekten caydırmak istemeyiz" ifadesini kullandı.

"Amerika (bu savaştan) kaçınıyor görünümü yaratamaz çünkü diğerleri bizim ne yaptığımızı izliyor" diyen Obama, salgını durdurmak için Batı Afrika'da güçlü bir uluslararası çabanın olması gerektiğini vurguladı. Obama, "Bunu yapmak için de bu çok zor görev için oraya gitmeye gönüllü olan bu (sağlık) çalışanlarının takdir edildiğinden, teşekkür ve destek gördüğünden emin olmalıyız. Bu bizim önceliğimiz" dedi.

Obama, şu anda Amerikan topraklarında sadece 2 hemşirenin Ebola'ya yakalandığını ve ikisinin de iyileştiğini, bu kişilerden Nina Pham'la geçen hafta Beyaz Saray'da görüştüğünü hatırlatarak, hastaneden taburcu olan Amber Vinson'la da bugün telefon görüşmesi yaptığını aktardı.

Hagel, ordunun Ebola politikasını gözden geçiriyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuvvet komutanlarının ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'a, Batı Afrika'da Ebola ile mücadele çabalarından dönen tüm askerlerin 21 günlük kontrollü gözlem altına alınmasına ilişkin bir programı gözden geçirmesi tavsiyesinde bulunduğunu bildirdi.

Hagel'in bu konuda "çok yakında" bir karar vereceğini belirten Kirby, "Bakan Hagel, kuvvet komutanlarının sadece askerler değil, aynı zamanda ailelerinin güvenliği ve sıhhatıyla ilgili endişelerini paylaşıyor ve Genelkurmay Başkanı (Martin) Dempsey tarafından iletilen tavsiyelerin önemini takdir ediyor. Karar verildiğinde size elbette duyuracağız" dedi.

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno, dün Ebola ile mücadelede Batı Afrika'da görev yapmış personelin "21 gün kontrollü gözetim altında tutulması" emri vermişti. Kuvvet komutanlarının Hagel'a tavsiyesinde ise bu uygulamanın sadece kara kuvvetleri değil, ordunun tüm personeline uygulanması isteniyor.