Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:09'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD ekonomisinin beklentinin üzerinde genişlediğini gösteren veri sonrasında erken saatlerdeki kayıplarını azaltarak yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek günü 330.71 puandan tamamladı. Endeks erken saatlerde yüzde 1.1 gerilemişti. Avrupa Bankacılık Otoritesi Başkanı Andrea Enria'nın bilanço değerlendirmelerinin ve geçen haftaki stres testlerinin yeterli olmayabileceğini ima etmesinin ardından bankacılık hisseleri endeksi aşağı çekti. Yunanistan'ın ASE Endeksi yüzde 2.8, Portekiz'in PSI 20 Endeksi yüzde 1.5, gerilediler.

Almanya'da tüketici fiyatları endeksi Ekim'de beklenmedik şekilde yüzde 0.7'ye yavaşlarken, Eylül'de yüzde 0.8 seviyesindeydi. Açıklanan veri dört yılın en düşüğü yakınında ve Bloomberg nketine katılan ekonomistlerin yüzde 0.9 seviyesindeki tahmin medyanının da altında kaydedildi.

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3.5 büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 4.6'lık artış görülmüştü. 2 ve 3. çeyreklerdeki bu üst üste büyüme, 2003 yılının son altı ayından bu yana en iyi altı aylık performans olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 87 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 3'lük bir büyümeye işaret ediyordu.

(19:09'da güncellendi)