Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD'de bugün yapılan ara seçime katılan adaylar, seçim kampanyaları süresince bugüne kadar 4 milyar dolar harcayarak, ülkenin en pahalı ara seçimine imza attılar.

Duyarlı Politika Merkezi'nden yapılan açıklamada, ABD'de 4 Kasım ara seçimlerinde adayların seçim kampanyalarında toplam 4 milyar dolar harcayarak ülke tarihinin en pahalı seçiminin yapılmasına neden oldular.

4 Kasım seçimlerinde, bugüne kadarki en maliyetli seçiminin yapıldığı ABD'de, adayların harcadığı paranın önemli bir çoğunluğunun medya reklamlarına gittiği belirtildi.

Bu arada, seçim kampanyaları için harcanan 4 milyar dolar, ABD'nin Batı Afrika'daki Ebola ile mücadele için söz verdiği paranın 10 katına denk geliyor.

Duyarlı Politika Merkezi'nin bu konudaki en büyük endişesinin ise harcanan paraların bir kısmının ''kara para'' olma olasılığı oluşturuyor.

ABD'de 2010 yılındaki ara seçimlerde adaylar kampanyalarında toplam 3 milyar 630 milyon dolar harcamıştı.

4 Kasım ara seçimlerinde, Kongre'nin iki kanadında yapılacak seçimler ve 36 eyaletin valisinin belirlenmesi dışında, tıbbi amaçlı marihuana kullanımı, asgari ücretin yükseltilmesi, kürtaja sınırlama getirilmesi, GDO'lu gıdalara sarı etiket konması gibi birçok farklı konuda halk oylamasına da gidildi.