Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rublenin rekor düşük seviyelere gerilemesi, Rusya Merkez Bankası'nın para birimini korumakta ciddi olduğu konusunda yatırımcıları ikna etmek için daha fazla şey yapması gerektiğini gösteriyor.

Rusya Merkez Bankası'nın dün gerekli görüldüğü kadar Döviz arz edebileceğini söyleyerek, müdahale politikasını daha ileri taşıması sonrasında, ruble sadece sürdürdüğü kayıpları bir nebze telafi etti. Ruble dolar karşısında günü yüzde 2.6 düşüşle 44.8748 seviyesinde kapatırken, bugün de yüzde 0.6 gerileyerek kayıpları sürdürüyor.

Rusya rublede bu yıl yaşanan yüzde 27'lik kaybı dindirmek için farklı yollar denerken, yatırımcılar kayıpların sadece geri çekildiğine karşı iddialarda bulunuyor. Commerzbank AG ve Standard Bank Group Ltd., 10 milyar dolar tutarında tek seferlik bir müdahalenin traderları korumasız yakalayabileceğini ve yönü tersine çevirebileceğini tahmin ediyor.

Rusya Merkez Bankası, Goldman Sachs Group Inc.'in de aralarında bulunduğu bankaların Merkez Bankası politikalarının çok tahmin edilebilir olduğunu söylemesi sonrasında para birimi politikasında düzeltmeler yapmıştı. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle Rusya Ekim ayında rubleyi desteklemek için 30 milyar dolar harcadı.

Ruble dün dolar-euro sepeti karşısında yüzde 2.9 gerileyerek 49.9583'e gerilerken, bugün de yüzde 0.7 aşağıda ve Moskova saati ile 11:00'de 50.3083'te.