Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altının bu yılı ons başına 1,100 dolar ve 2015 yılını 800 dolarda bitireceği tahmininde bulunan ABN Amro NV, metaldeki satış dalgasının, doların kazançlarını muhtemelen genişleteceği beklentisi ile, daha da derinleşmeye hazırlandığını kaydetti.

ABD Amro analisti Georgette Boele, bugünkü raporunda, "Düşen bir bıçağı tutmaya çalışma," dedi ve "ABD dolarındaki ralli, özellikle Fed bu yıl daha şahinleşirse, daha da sürer" dedi.

Altın dün, doların değer kazanması ve dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıklarının azalması ile birlikte, Nisan 2010'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Boele, raporunda, yatırımcı pozisyonlarının halen hatırı sayılır miiktarda olduğunu ve son veriler bu pozisyonların ılımlı bir şekilde düştüğünü gösterirken, satışların artmasının muhtemel olduğunu sözlerine ekledi.

Spot altın Londra saati ile 08:04'te ons başına 1,146.36 dolar seviyesinde seyrediyordu ve bu yıl yüzde 4.6 düştü. Metal, tahvil alım programını geçen ay sonlandırmasının ardından faizleri artırmaya hazırlanması ile birlikte, 2000 yılından bu yana ilk kez iki yıl üst üste düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Altın dün, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin, ABD'de ara seçimlerin ardından Cumhuriyetçilerin Senato'da çoğunluğu sağlamasının ardından beş yılın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte 1,137.94 dolara kadar indi. Boele, Cumhuriyetçilerin maliye ve para politikaları konusunda daha şahin olduğunu sözlerine ekledi.