Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya’nın sanayi üretimi Eylül ayında analist tahminlerinin altında bir yükseliş göstererek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin toparlanmakta zorlandığına işaret etti.

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın Berlin’de yaptığı açıklamaya göre mevsimsel etkilerden arındırılmış sanayi üretimi Eylül yüzde 1.4 artış kaydetti. Ağustos ayındaki yüzde 3.1’lik daralma ile Ocak 2009’dan bu yana en büyük düşüş görülmüştü.Bloomberg News anketine katılan ekonomistler üretimde yüzde 2 yükseliş görüleceği tahmininde bulunuyordu. Üretim üçüncü çeyrekte yüzde 0.4 geriledi.

Almanya ekonomisi, Rusya ile olan politik gerilimlerin ihracatları olumsuz etkilemesi ve güveni düşürmesi ile Nisan-Haziran döneminde daraldı. Almanya’nın büyümeye geri dönmesi Euro Bölgesi toparlanması için kritik önem taşıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ise Euro bölgesi toparlanmasına varlık alımları ve uzun vadeli krediler ile destek sağlıyor.

Frankfurt'taki UniCredit MIB baş ekonomisti Andreas Rees, "Yılın ikinci yarısında bir yavaşlama olduğu görülüyor ancak imalat sanayi sektöründe büyük bir daralma görmeyeceğiz. Mevcut durum Rusya-Ukrayna krizinin yansımaları" dedi.