Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD, İngiltere ve İsviçre’deki düzenleyiciler, gösterge Döviz oranlarındaki manipülasyona yönelik inceleme kapsamında 5 bankanın yaklaşık 3.3 milyar dolar ödemesine karar verdi.

ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CTFC), İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi ve İsviçre Finans Piyasaları Denetim Otoritesi tarafından yapılan açıklamalara göre İsviçre’nin UBS AG bankasının 800 milyon dolar ile en çok cezayı ödemesi kararlaştırıldı. Citigroup Inc. 668 milyon dolar, JPMorgan Chase & Co. ise 662 milyon dolar ödeme yapacak. Royal Bank of Scotland Group Plc 634 milyon dolar ve HSBC Holdings Plc 618 milyon dolar ödedi.

CTFC’nin icra direktörü Aitan Goelman, “Dünya genelinde sayısız birey ve şirket finansal kontratlarda anlaşma sağlamak için bu oranlara güveniyor. Piyasa ancak insanların bu göstergelerin belirlenme sürecinin adil olduğuna yönelik güvenlerinin tam olması ile çalışır” dedi.

Söz konusu kararlar dünya genelinde otoritelerin geçtiğimiz yıl iddialar üzerinde araştırma yapmaya başlamalarında bu yana ilk olma özelliği taşıyor. En büyük bankalardaki satın alımcıların diğer firmalardaki mevkidaşları ile gizlice anlaşarak fon yöneticilerinin döviz ödemelerine karar vermek için kullandıkları göstergeler üzerinde manipülasyon yaptıkları ortaya çıktı. İncelemeler traderların, yetkileri olmayan kişisel hesaplarda bahis almak için gizli bilgileri kullanmaları ve satış masalarının müşterilerden aşırı komisyon almaları ile ilgili genişletildi.