Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere’de işsizlik üçüncü çeyrekte 6 yılın en düşük seviyesinde değişiklik göstermezken, işgücü piyasasının gelişmeye devam etmesi ile ücret artışları hız kazandı.

İngiltere Ulusal İstatistik Kurmu bugün Londra’da işsizlik verisini açıkladı. Uluslararası İşgücü Organizasyonu’nun metoduna göre hesaplanan işsizlik oranı bir önceki çeyrekle aynı oranda yüzde 6 olarak açıklandı. Ücretler yıllık bazda yüzde 1 artış göstererek Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 0.8’lik tahminlerini aştı.Asıl maaş ise 2009 yılında bu yana ilk kez enflasyonu geride bıraktı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE), ekonomik büyümenin zayıfladığı işaretleri ile geçtiğimiz hafta gösterge faiz oranını yüzde 0.5 seviyesinde tutma kararı aldı. Maaş artışındaki hızlanma, geçtiğimiz ay Para Politikası Komitesi’nde ücret artışı baskılarının artmasını durdurmak için acil faiz artışına ihtiyaç olunduğunu savunan azınlığın görüşünü destekleyebilir.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler İngiltere işsizlik oranının üçüncü çeyrekte yüzde 5.9’a gerileyeceği tahmininde bulunuyordu. İşsizlik 115,000 düşüş ile 1.96 milyona gerilerken, çalışmakta olan kişiler sayısı 112,000 artış ile 30.8 milyona ulaştı.