Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) ve ABD temsilcilerinin Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırım konusunu görüşmek için bir araya geldikleri toplantıdan kesin bir sonuç çıkmadı. Öte yandan üst düzey bir ABD'li yetkili Ukrayna'daki krizin kontrolden çıkabileceğini belirtti.

Ukrayna'daki krizin yeniden alevlendiği günlerde Avrupalı liderler daha kapsamlı yaptırımlar uygulama noktasında ayrışmış durumda.  AB hükümetleri yeni adımları tartışırken, yetkililere ve taslak halindeki bir belgeye göre yakın vadedeki hamleler varlıkların dondurulması ve Ukraynalı ayrılıkçılara ulaşım yasağı gibi maddelerle sınırlı kalacak.

AB Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini 17 Kasım'da üye ülke devlet başkanlarının bir araya geleceği toplantıda 'kara liste' konusunun gündeme geleceğini belirtirken, daha sert ekonomik önlemlerin önümüzdeki ay yapılacak olan toplantıya dek görüşülmeyeceğini söyledi.

Bloomberg News'ün ulaştığı Mogherini imzalı AB ülkelerinin dışişleri bakanlarına hitaben yazılı bir mektupta ise "Ekonomik kısıtlama kararı AB üyesi devlet başkanlarının yapacağı toplantıda alınabilir" ifadesi yer aldı.

Ukrayna krizinde gerilim tırmanırken, ABD'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Samantha Power, Rusya'nın 5 Eylül ateşkesini ihlal etmeyi bırakması gerektiğini ifade etti. Ayrılıkçılar Ukrayna ordusunun elindeki Donetsk havaalanını bombalamayı sürdürüyor.