Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:11'de güncellendi)

Brent petrolü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) fiyatın 80 doların altına görmesinin ardından arz fazlası endişelerini hafifletmeye yönelik bir üretim düşüşüne gidebileceği yönündeki söylentiler ile yeniden yükseliyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) da New York'ta değer kazandı.

Petrol vadelileri Londra'da yüzde 2.8, New York'ta ise yüzde 1.8 değer kazandı. OPEC bakanları grubub 27 Kasım'daki toplantısı öncesi diplomasi trafiğini artırarak, 4 yılın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatları ile ilgili ortak bir hareket etme çabasındalar. Uluslararası Enerjş Ajansı (IEA) bugün fiyatların önümüzdeki aylarda talep sıkıntısı ile daha da düşebileceğini belirtti.

Petrol, OPEC üyelerinin petrol üretimini düşürme çağrılarına direnmesi ve bunun yerine ABD’ye yapılan ihracat fiyatlarını düşürmesi ile ayı piyasasına girdi. ABD’de petrol üretimi 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Brent petrolü ise 8. haftalık kaybına yaklaşıyor.

New York merkezli Again Capital'ın ortaklarından John Kilduff "Brent'in dün 80 doların altına inmesi ve WTI'ın 74 doların altına gerilemesi OPEC'in kesinlikle ilgisini çekti. Paniklerdiklerini ve temasları sıklaştırarak çözüm bulmaya çalıştıklarını gözlemliyoruz" dedi.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı 1.68 dolar yükselerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında New York saati ile 13:05'te 79.17 dolardan işlem gördü. Aralık vadeli kontrat, 2.46 dolar düşerek 77.92 dolar ile Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyeye inmişti. Kontratın vadesi dün doldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 0.7 altında seyrediyor.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı, 1.14 dolar yükselerek Nymex elektronik işlemlerde 75.35 dolar oldu. Kontrat dün 73.25 dolara indi ve 21 Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 22 üzerinde seyrediyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 3.71 seviyesinde.

(21:11'de güncellendi)