Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya, son çeyrekte beklenmedik şekilde resesyona girdi. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Nisan ayındaki satış vergisi yükselişinin etkilerinden kurtulmaya çalışıyordu. Bu durum vergide ikinci bir artırımın ertelenmesi ihtimalini yükseltti.

Yurtiçi hasıla büyümesi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.6 daraldı. Japonya ekonomisi üst üste 2. defa düşüş kaydederek resesyon girdi. Kabine Ofisi’nin açıkladığı veriye göre, fiyat değişikliklerine göre düzenlenmeyen ekonomi yıllık baza yüzde 3 geriledi. Japonya hisseleri değer kaybetti.

Dai-ichi Life Research Institute baş ekonomisti Yoshiki Shinke, “Nisan’daki satış vergisi artırımı Japonya ekonomisini tamamıyla mahvetti. Japonya ekonomisinin hiçbir bölümü ümit verici görünmüyor. Bugün açıklanan veri Japon politikacılara satış vergisi artırımı ile ilgili başka bir travmatik hatıra daha bırakacak” dedi. Shinke, Bloomberg News anketine katılanlar arasındaki en düşük reel yurtiçi hasıla büyümesi tahmininde bulunmuştu ve yüzde 0.8 büyüme bekliyordu.  

Açıklanan verinin Başbakan Shinzo Abe’in vergi artışını Ekim 2015’e ertelemesini garantileyecek nitelikte olduğu belirtilirken, konu ile ilgili bilgi sahibi kişiler söz konusu ertelemenin gelecek ay erken seçim olasılığını artırdığını ifade ediyor. Japonya 1997’de tüketim vergisinin yükseltilmesinin ardından resesyona girmiş ve durum hükümetin düşmesi ile sonuçlanmıştı.