Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisseleri, ülke ekonomisinin beklenmedik şekilde resesyona girmesinin Başbakan Shinzo Abe’in satış vergisi artırımını erteleyeceğine yönelik yatırımcı iyimserliğini gölgede bırakması ile değer kaybediyor.

Topix endeksinde bulunan 33 sanayi grubunun biri hariç tümü tüketici bankaları ve sigorta şirketleri öncülüğünde geriledi. Piyasa değeri bakımından Japonya’nın bir numaralı şirketi olan Toyota Motor Corp. yüzde 2.1 düşüş kaydetti. Central Japan Railway Co., SMBC Nikko Securities Inc.’in hisse senedi notunu düşürmesinin ardından yüzde 4.6 değer kaybetti. Ülkenin en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., beklentinin üzerinde kar açıklamasının ardından yüzde 2.2 yükseldi.

Topix yüzde 2.5 gerileyerek Tokyo’da 1,366.13 puandan günü tamamladı ve 5. günden bu yana ilk kez düşüş gösterdi. Endeksteki söz konusu düşüş 2 Ekim’den bu yana en sert gerileme olarak kaydedildi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.3 düşerek 16,973.80 puan oldu ve 8 Ağustos’tan bu yana en sert düşüşü gösterdi.