Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, gerekmesi halinde parasal genişlemeye daha da hız verebileceklerini ve alımlara devlet tahvillerinin de dahil edilebileceğini belirtti.

Brüksel'de Avrupa Briliği Parlamentosu Ekonomi Komisyonu'nda konuşan Draghi, Euro Bölgesi'nde büyümenin ivme kaybettiğinin gözlendiğini ve 2015-2016'da da ılımlı büyüme beklendiğini söyledi. Aşağı yönlü risklerin devam ettiğine değinen Draghi, jeopolitik risklerin ekonomik görünümü bozucu etkileri olduğuna dikkat çekti.

Draghi Euro Bölgesi'nde enflasyonun düşük kalmayı sürdüreceğini ifade ederken, kredi hacminin genişlemesinin de kademeli olarak arttığını söyledi. Parasal genişlemeye karşılık kredilerin iş dünyasına yeterince ulaştığını belirten Draghi, "Enflasyonda düşüş riskine karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Gerekmesi halinde parasal genişlemeye daha da hız verebiliriz" dedi.

Bloomberg'ün düzenlediği aylık ankete katılan ekonomistlerin büyük bir kısmı, Draghi'nin AMB'nin bilançosunu yeniden 3 trilyon euroya çıkarabileceğini, ancak bunu yapmak için bazı politika yapıcıların genişleme konusundaki tereddütlerini gidermesi gerektiğini düşünüyor.