Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin geçen haftayı rekor ile kapatmasının ardından, satın almaların Japonya'nın resesyonunu ve ABD sanayi üretimi verilerini dengelemesi ile, dalgalı seyrediyor.

Baker Hughes, Halliburton'ın şirketi 34.6 milyar dolara almak için anlaşmasının ardından, yüzde 10 prim yaptı. Actavis Allergan için 66 milyar dolarlık satın alma anlaşması ile yüzde 3.3 yükseldi. DreamWorks Animation, Hasbro'nun şirketi alma denemesinin başarısız olması nedeniyle yüzde 15 geriledi.

S&P 500 yüzde 0.1'den az gerileyerek New York saati ile 09:46'da 2,038.71 puan oldu. Dow Jones endeksi 20.48 puanlık düşüşle 17,614.26 puanda. Russell 2000 Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

Japonya, son çeyrekte beklenmedik şekilde resesyona girdi. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Nisan ayındaki satış vergisi yükselişinin etkilerinden kurtulmaya çalışıyordu. Bu durum vergide ikinci bir artırımın ertelenmesi ihtimalini yükseltti. Yurtiçi hasıla büyümesi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.6 daraldı. Japonya ekonomisi üst üste 2. defa düşüş kaydederek resesyon girdi. Kabine Ofisi’nin açıkladığı veriye göre, fiyat değişikliklerine göre düzenlenmeyen ekonomi yıllık baza yüzde 3 geriledi. Japonya hisseleri değer kaybetti.