Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro/TL kuru, bugün 2.8305 seviyesini görmesinin ardından TSİ 08.03'te yüzde 0.16 artış ile 2.8226 seviyesine yükseldi. Euro/Dolar ise yüzde 0.17 artış ile 1.2449 seviyesinde bulunuyor.

Peki euro neden yükseliyor? Söz konusu yükseliş ile ilgili piyasa uzmanları BloombergHT.com’a değerlendirmelerde bulundu.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci euro/TL’deki beklenmedik yükselişle ilgili olarak Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu. Keresteci, “Öncelikle ben de bu yükselişten dolayı şaşırdığımı söylemeliyim. Euro/TL’deki yükselişin temel sebebi, Euro/dolar paritesi yukarı gelirken Dolar/TL kurunun aşağı geelmemesi. Normal şartlarda, Türkiye’ye özgü negatif bir gelişme yoksa bunu görmemiz gerekirdi. Çünkü sepeti yukarı itecek herhangi bir gelişme ile karşı karşıya değiliz. Kaldı ki dün zayıf gelen büyüme rakamına rağmen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı faizlerin yukarıda tutulması yönünde bir duruş sergiledi. Merkez Bankası’ndan bir gevşeme sinyali de gelmedi. Açıkçası ben bu durumu şuna bağlıyorum; sene sonu olması nedeniyle işlem hacimlerinde düşüş olması bu tarz hareketleri beraberinde getirebilir. Bu teknik sebeptir. Temel anlamda baktığımız zaman ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısı öncesinde gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akışlarında bir tersine dönme eğilimi olduğunu çok rahat gözlemliyoruz. Petroldeki düşüş ile birlikte Türkiye geçen seneki 5’li kırılgan sınıfının artık zirvesinde yer almıyor belki. Kırılgan beşli içerisinde Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerdeki büyüme sıfıra doğru giderken, Türkiye için dışarıdan fena görünmüyor” şeklinde konuştu.

Sepetin etkisinin büyük olmadığını belirten Portföy yöneticisi Volkan Sarı, “Sepet çok fazla değişiklik göstermedi. Euro dolara karşı yükseliyor. Çünkü çok kalabalık bir trade söz konusu. Dolarda yükseliş beklentisi ile uzun pozisyonlar arttı ve bunun düzeltmesi yapılıyor. Dolardaki düzeltme euroda yükselişi getiriyor” dedi.

Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen, "Euro/TL'deki yükseliş eurodaki hareketlilikten kaynaklanıyor. Euro yıl sonuna yaklaştığımız şu dönemde fazla satıldı. Yeni yıla bu şekilde girmek istemedikleri için kısa vadeli spekülatörler, düşüş beklentisi ile açtıkları kısa pozisyonlarını kapatıyorlar" değerlendirmelerini yaptı.

BloombergHT.com Editörü

Güneş Doğan

gdogan@bloomberght.com