Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avustralya'nın Sidney kentinde, Lindt kafede kimliği belirsiz kişiler tarafından rehin tutulanlardan 3'ü kurtuldu.

Kent merkezindeki Martin Place Caddesi'nde bulunan Lindt kafede yaklaşık 7 saattir rehin tutulan ve sayıları tam olarak bilinmeyen rehinelerden 3'ünün kurtulduğu açıklandı.

Biri yangın kapısından, ikisi ön kapıdan çıkan rehinelerin kendi imkanlarıyla mı kurtuldukları yoksa şüphelilerce mi salıverildikleri henüz açıklanmadı. Zırhlı polis araçlarıyla çevrilen bölgedeki yoğun güvenlik önlemleri sürüyor.

Muhalefet liderinden hükümete ve polise destek

Bu arada, anamuhalefet lideri ve Avustralya İşçi Partisi Başkanı Bill Shorten, yaptığı açıklamada, rehine krizinde Avustralya'nın güvenliği için hükümete ve polis teşkilatına güveninin tam olduğunu dile getirerek, ''Bugün tüm Avustralya olanları (rehineleri) ve onların ailelerini düşünüyor, Avustralyalılar şimdiye kadar olmadığından daha sıkı bir şekilde birbirine kenetlendi'' dedi.

Dünyadan tepkiler

Rehine olayına çeşitli ülkelerden destek mesajları geldi. Kanada Başbakanı Stephen Harper, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Kanadalıların düşünceleri ve duaları Avustralyalı arkadaşlarımızla beraberdir'' ifadesini kullanırken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ''Sidney'deki olay rahatsız edici, insanlık dışı ve talihsizlik. Herkesin güvenliği için dua ediyorum'' dedi.

Avustralya Müftüsü İbrahim Ebu Muhammed ve Avustralya Ulusal İmam Konseyi de rehine kriziyle ilgili yazılı açıklama yaparak, olayı kınadı. Açıklamada, rehin alma olayının İslam'da yeri olmadığı belirtilerek, ''Avustralya toplumu ve biz, bu suçu işleyenlerin amaçlarının ve kimliklerinin bir an önce ortaya çıkartılmasını bekliyoruz'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Martin Place Caddesi'ndeki Lindt kafeye yerel saatle 09.45'te gelen ve henüz sayıları bilinmeyen şüpheliler içeride bulunanları rehin almıştı. Kafenin kapısını kilitleyen kişilerin başlarına Arapça yazılar bulunan bandaj taktıkları, ayrıca kafeteryanın camına, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir bayrağı çalışanlara bir süre astırdığı görülmüştü.

Avustralya medyasında yer alan haberlere göre, rehine alma olayını El Nusra örgütü üyeleri gerçekleştirdi. Ancak bu haberler yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı.