Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasalar yılın başında olduğu gibi yeniden serbest düşüş yaşıyor.

Rusya'dan Venezuela'ya, Tayland'dan Brezilya'ya dek birçok gelişen ülkede hisse senetleri, tahviller ve para birimleri geriliyor. Türk lirası da dolar karşısında gün içinde yüzde 4'lük düşüş yaşayarak, 2.3957 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Rus rublesi dolar karşısında ilk kez 60 seviyesinin üstüne çıkarken, Venezuela'daki dolar cinsinden tahviller dolar türünde 40 sentin aşağısına indi. Tayland hisseleri 11 ayın en sert gerilemesini kaydederken, Brezilya şirket tahvili piyasası, devlet elindeki Petroleo Brasiliero'ya düzenlenen yolsuzluk operasyonu nedeniyle çalkalanıyor.

Tüm bunlar akıllara petrol fiyatlarının düştüğü ve Rusya ile Venezuela gibi ihracatçı ülkelerin finans krizine girdiği 1998 yılını getiriyor.

Gelişen piyasalarda o günden bu yana ülkelerin daha yüksek Döviz rezevlerine sahip olmaları ve daha esnek döviz kurları gibi birçok değişiklik olsa da, bulaşıcılık etkisi yönündeki işaretler artıyor.

Yatırımcılar geçen hafta ABD'de bulunan ve gelişen piyasa hisse senetleri ile tahvillerine yatırım yapan ETF'lerden 2.5 milyar dolar çekerek, Ocak'tan bu yana en yüksek çıkışı gerçekleştirdi.

20 gelişen ülke kurunu takip eden bir endeks, düşen petrol fiyatları ve Çin'in büyümesindeki yavaşlamanın da etkisiyle, 10 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi düşüşü 7. güne taşıyarak, Aralık'taki gerileyişini yüzde 8'e ulaştırdı. CBOE Gelişen Piyasa Volatilite (Oynaklık) Endeksi de 17 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.