Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 3. nükleer santralle alakalı herhangi tespit edilmiş ve netleştirilmiş yer bulunmadığını belirterek, "Birinci ve ikinci santraller bitirildikten sonra, yerli mühendislerin ve kaynakların ön planda bulunduğu bir yapı düşünüyoruz. İğneada ile alakalı da herhangi bir karar verilmiş değil" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu'nda, bakanlığının 2015 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Canikli, Parekende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nı, muhalefet kabul ederse, bütçeden hemen sonra TBMM Genel Kurulu'nda görüşebileceklerini söyledi.

"Kaçak eşya ambarlarındaki eşyalar ve fiyatları" hakkında bilgi veren Canikli, Ekim ayı sonu itibariyle kaçak eşya ambarlarında; 42 milyon TL'lik bin 605 araç, 617 bin TL değerinde 93 ton çay, 13 milyon TL değerinde 2,7 milyon paket sigara, 10 milyon TL değerinde 255 bin alkollü içki, bir milyar 161 milyon TL de diğer ürünler olmak üzere toplam, 1 milyar 226 milyon TL değerinde eşya bulunduğunu kaydetti.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız da 3. nükleer santralle alakalı herhangi tespit edilmiş ve netleştirilmiş yer bulunmadığını belirterek, "3. santralin kurulması ile alakalı bir hedefimiz bulunmamaktadır. Birinci ve ikinci santralle bitirildikten sonra, yerli mühendislerin ve kaynakların ön planda bulunduğu bir yapı düşünüyoruz. İğneada ile alakalı da herhangi bir karar verilmiş değil, herhangi bir işaret de sözkonusu değildir" şeklinde konuştu.

Nükleer teknolojinin çok farklı bir şey olduğunu belirten Yıldız, "Biz nükleer teknolojiye sahip olmaya çalışıyoruz, bununla alakalı bütün eğitim çalışmalarında gerek Rusya'dan gerekse İstanbul Üniversitesi ve Hacattepe'de, yurt dışı Japonya ile beraber devam ettiriyoruz. Ama bizim nükleer bomba gibi, nükleer bomba yapmak gibi hedefimiz yok. biz bunun ancak barışçıl amaçlarla kullanılmasını istiyoruz" dedi.

Bakan Yıldız, "Petrol fiyatları düşüyor, elektrik fiyatları düşmüyor mu?" diye sorulduğunu kaydederek, "Tabi ki petrol, doğalgaz ürünlerinden olan elektrik fiyatları bundan etkilenir. Ancak petrol fiyatına bağlı doğalgaz formüllerinde henüz istediğimiz rakam oluşmuş değil. Bizim şu anda aldığımız fiyattan daha aşağı sattığımız doğalgaz fiyatı var. BOTAŞ'ın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 6 milyar TL ödemesi var. Bunları yaptıktan sonra bunları değerlendireceğiz" diye konuştu.

"Muğla Gökova'da yeni termik santral kurulup kurulmayacağı" ile ilgili soru üzerine, Yıldız, "Yeni ünitelerin kurulacak olması, yeni santral anlamına gelmiyor" dedi.

"Benzinli otomobilin deposu 280 TL'ye dolarken şu anda 236 TL'ye doluyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ülkedeki benzin ve motorin fiyatlarının, dünyadaki petrol fiyatlarının düştüğü oranda düşmemesiyle ilgili soruya, "Ham petrolün düştüğü oranda benzin ve motorin fiyatları düşmemektedir. Benzin son altı ayda 81 kuruş, 9 kez düştü; motorin 7 kez, 71 kuruş düştü. 55 litrelik benzinli bir otomobilin deposu 280 TL'ye dolarken şu anda 236 TL'ye doluyor. Motorinde 247 TL'ye dolarken, şu anda 207 TL'ye doluyor. Benzinde indirim oranları, vergi hariç, yüzde 44,4; uluslararası benzin fiyatları düşmüşken dolar kuru paritesinden dolayı Türkiye'de yüzde 41. Motorinde yüzde 36,8 düşmüşken, dolar kurundaki pariteden dolayı yüzde 32,7 civarında düşmüştür. Benzin pompa fiyatlarında indirim yüzde 16,1; motorin fiyatlarında da ise yüzde 15,5 olarak gerçekleşmiştir" yanıtını verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumların 2015 yılı bütçeleri kabul edildi.