Advertisement

ABD endeks vadelileri, Merkez Bankası Fed'in faiz artışında sabırlı davranacağını açıklamasının ardından Standard & Poor's 500'de yaşanan bu yılın en büyük rallisinin süreceğine işaret ediyor.

S&P 500'deki Mart vadelileri yüzde 1 yükselerek, New York saati ile 06:48'de 2,029.1 puan oldu. Endeks dün Fed Başkanı Janet Yellen'ın faizlerin ilk çeyrek boyunca yüzde 0'a yakın kalacağını ifade etmesinin ardından, enerji hisseleri ile ralli yapmıştı.

Mart vadelileri iki günde yaklaşık yüzde 3'lük yükselişe işaret ederken, bunun gerçekleşmesi halinde 16 Aralık'ta görülen 7 haftanın en düşük seviyesinden toparlanılmış olacak. Endeks 5 Kasım'daki rekor seviyeden bu yana yaşadığı kayıpların yarısını da telafi edebilir.

Fed 2006’dan bu yana gerçekleştireceği ilk faiz artışı konusunda sabırlı olacağını belirtti. Fed böylece uzun bir zamandır açıklamalarında yer verdiği faizlerin ‘kayda değer bir süre’ daha düşük kalacağı taahhüdünü değiştirmiş olurken, istihdam piyasası ile ilgili değerlendirmesini de iyileştirdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamasında “Komite para politikasındaki duruşunda normalleşmeye başlamak konusunda ‘sabırlı’ olabileceğini kaydetmektedir” ifadelerini kullanarak, takvime dayalı bir ifadeden vazgeçmiş oldu ve kendisine ekonomik verilere bağlı olma konusunda daha ciddi bir esneklik sağladı.